У дитини “ацетон”. Що робити?  – поради лікаря.

Дерматовенеролог та сімейний лікар Вікторія Ахтарнія розповіла про ацетонемічний синдром у дітей. 

Багато про нього вже сказано і написано, але так само багато незрозумілих порад та плутаних варіантів його лікування. Щоб розібратись, як і чим лікувати ацетон у дитини, треба розуміти механізм його виникнення в організмі.

Трохи теорії про ацетонемічний синдром

Всім клітинам, тканинам організму потрібна енергія для свого існування —  глюкоза. В організмі дітей її запасів досить мало і витрачені вони можуть бути за 3-4 години. І от, коли виникає стан, що глюкоза закінчилась, то включається в роботу альтернативне джерело енергії — починають розщеплюватись жири і під час цього процесу  виробляються кетонові тіла.

Ми можемо зараз  зробити висновок, що ацетонемічний синдром – це енергетичний голод організму (за виключенням ацетонемії при ЦД, але то вже зовсім інша тема). Тобто, це дитина не «зірвала підшлункову» і це не проблеми з печінкою, як часто люди полюбляють говорити, це просто нестача глюкози в організмі.

Причини збільшення ацетону у дитини

Причин цього стану може бути безліч: лихоманка, ГРВІ, зниження апетиту, стоматити, ангіна, блювота…тобто стани, коли організм швидше витрачає енергію, або просто тоді, коли дитина не хоче їсти (не дуже хочеться їсти коли болить горло і т.д.)…

Симптоми ацетонемічного синдрому

На перший план виходять симптоми основного захворювання, що стало причиною ацетонемічного синдрому. Нудота, блювота, слабкість, спрага, запах «прілих яблук» з рота, біль у животі, можлива діарея, але вона не дуже характерна.

І ще важливо: кетонові тіла не мають пірогенного ефекту і тому коли є підвищена температура тіла, то причина не ацетон, а якась первинна інфекція.

Лікування 

Його починаємо з основної хвороби, яка призвела до «ацетону»( ГРВІ, кишкова інфекція і т.д.)

Логічно, що якщо не вистачає глюкози, то треба її організму дати.

Солодке пиття, будь яке: чай, узвар, компот, сік. Можна дати льодяники чи всіма улюблені аскорбінки.

Ні в якому разі не морити дитину голодом. Це лише погіршить ситуацію, їсти можна і це навіть необхідно. В світовій медичній спільноті немає ніяких дієт при ацетоні, харчування має бути повноцінним і збалансованим.

Зауважу, що даний стан не лікується ніякими гепаргінами, хелями, ферментними препаратами — вони не потрібні. Можливо, батькам здається, що вони допомагають, але допомагає насправді солоденьке у таблетках, а не вони.

Аценомічний синдром у дитини може добряче нашкодити дитині. Тому треба знати, як знімати неприємні симптоми і покращити дитині… дитинство.