Що робити, якщо з’явився кашель и коли йти до лікаря?

причини кашлю

В світ прийшла нова інфекційна хвороба, але старі ГРВІ та ОРЗ з відомими симптомами нікуди не зникли. Сьогодні розберемося, коли з’являється кашель, які види кашлю бувають та як правильно лікувати цей симптом.

У своєму дописі Уляна Супрун, колишня очільниця МОЗ України, нагадала, що не треба панікувати через кожен кашель чи пчих. Адже кашель – це зовсім не обов’язково симптом вірусного чи бактеріального захворювання. Це просто рефлекс, який допомагає очистити горло та дихальні шляхи від різних подразників.

Яким буває кашель?

Кашель може бути гострим або хронічним.

  • Гострий кашель починається раптово і зазвичай триває не більше ніж 2-3 тижні. 
  • Кашель, який триває понад 8 тижнів у дорослих (у дітей 4 тижні) вважається хронічним
  • Підгострий кашель може бути в проміжку між гострим та хронічним кашлем. Найчастіше це тривалий кашель без температури після перенесеної респіраторної інфекції. 

Як правильно лікувати кашель?

Перш за все треба звернутися до лікаря, аби знайти причини прояву кашлю. 

Гострий кашель можуть викликати інфекції верхніх або нижніх дихальних шляхів, кашлюк чи алергія, хронічний – постназальне затікання слизу, інші інфекції, бронхіальна астма тощо.

У переважній більшості випадків фактично нічого робити не потрібно, адже, як правило, гострий кашель, який був спричинений вірусом, зникає протягом кількох тижнів та не потребує особливого лікування. Все, що потрібно, це рясне пиття, свіже повітря та підтримка належної вологості у приміщенні. 

Сиропи, пастилки, краплі

Чи треба купувати сиропи, пастилки, краплі та інші ліки лікуванні гострого кашлю? Здебільшого ці препарати не мають доказової ефективності. І бракує даних, аби стверджувати про користь таких ліків у разі кашлю. 

Якщо кашель у дитини, то треба бути уважними. Адже агентство регулювання лікарських засобів та медичних препаратів (MHRA) не рекомендує давати їх дітям молодше за 6 років, а дітям від 6 до 12 років – лише за порадою лікаря. 

Що робити при кашлі?

Щодо хронічного кашлю, то можна певним чином послабити неприємні відчуття. Але головне – знайти причини кашлю та лікуватися, кашель сам не мине. Можна:

  • Часто пити воду, аби горло було зволожене (кілька ковтків кожні 15 хвилин);
  • Уникати подразників, таких як алкоголь чи кава;
  • Уникати медикаментозних пастилок від кашлю, оскільки вони можуть “пересушувати” горло.

До лікаря без зволікань треба звернутися, якщо:

  • кашель триває понад 8 тижнів;
  • відкашлюється кров чи гнійне мокротиння; 
  • є відчуття задишки, утруднення дихання або/та біль у грудях, підвищення температури;
  • є симптоми, такі як незрозуміла втрата ваги та апетиту, стійка зміна голосу, поява набряків на шиї чи значне потовиділення вночі.

Після звернення, лікар скоріше за все направить на додаткові діагностичні обстеження.

Головне у лікуванні хронічного кашлю – це адекватний пошук його причини та лікування її, а не кашлю як симптому. У решті випадків — не переймайтеся, завжди прикривайте рот згином ліктя чи серветкою, коли кашляєте, якщо курите — спробуйте якомога швидше покинути куріння. Адже саме куріння є одним із провідних чинників появи кашлю та серйозних хвороб, симптомом яких є власне кашель.

Статтю створено за матеріалами на сторінці Уляни Супрун.

Автор Марина Довбиш