Розлучення: як допомогти дітям його пережити

розлучення

«Подаю на розлучення» – фраза, про яку ніхто не думає, даючи подружні клятви «і в здоров’ї і в хворобі». Однак життя багатогранне і іноді його сюрпризи не дуже приємні.

Розлучення торкається всіх сторін. Помилковою є думка, що діти переносять розлучення батьків легко. Для багатьох з них це може стати психологічною травмою. Яка вплине на подальше життя і взаємини з людьми в дорослому житті. У період розлучення батьків діти вимагають як ніколи багато уваги. Як допомогти дітям пережити цей важкий період?

За статистикою в Україні за перше півріччя 2020 року було зареєстровано 11828 розлучень. З них 853 – у судовому порядку. Найчастіше в суді розглядаються питання майна і опіки над дітьми.

Чіткий розпорядок дня з мінімальними змінами

Для того щоб дитина відчувала мінімальні наслідки розлучення двох найважливіших людей в своєму житті потрібно простежити за тим, щоб в звичному розпорядку дня маленької людини сталося якомога менше змін. Зміна місця проживання, школи, нові обов’язки – це додатковий стрес для дітей, які травмовані розумінням, що один з батьків більше не буде жити з ними.

Розлучення батьків – не вина дитини

Психологія дитини не дозволяє тверезо оцінювати ситуацію, яка відбувається у відносинах мами і тата. Більшість дітей в розлученні батьків починають звинувачувати себе. Обом батькам необхідно часто повторювати дитині про те, що розлучення сталося не з вини малюка, а батьки люблять його, як і раніше. Думка про те, що почуття мами і тата залишилися незмінними додасть дитині впевненості і заспокоїть її.

Розмовляйте про почуття

У такий непростий час гамма почуттів дитини може бути нестабільною. Батькам необхідно пояснювати, що кожна з емоцій абсолютно нормальна в обставинах, що склалися. І ні в якому разі не картати і не лаяти його за прояви негативних почуттів. Заохочуйте своїх дітей вести з вами постійний діалог і демонструйте, що ви приймаєте будь-які їхні почуття. У деяких випадках діти не поспішають розкривати свої почуття, тому що не хочуть засмучувати батьків. Час від часу самі починайте діалог з дитиною, цікавлячись її думками і почуттями з приводу розлучення.

Взаємовідносини екс-подружжя

Далеко не всі розлучення закінчуються мирно. На жаль, в більшості випадків пара залишається «на ножах». Однак для того, щоб наслідки розлучення для дитини пройшли якомога більш гладко, одним з найважливіших аспектів залишаються взаємини батьків. Постійні з’ясовування відносин і розповіді (не обов’язково дитині) про те, що другий з батьків «такий-сякий» може не тільки погіршити ситуацію, а й залишити незгладимий слід в душі маленької особистості, для якої ОБИДВА З БАТЬКІВ УЛЮБЛЕНІ і БЛИЗКИІ (!) Люди. Спілкування обох батьків, принаймні, при дитині повинне бути дружелюбним і доброзичливим.

Враховувати думку дитини

Під час розлучення батьки часто концентруються на собі і своїх проблемах, часто ігноруючи бажання дитини. У той же час, в цей важкий період дитині важливо усвідомлювати, що його слово має цінність в прийнятті рішень. Частіше цікавтеся думкою малюка, особливо в питаннях, які стосуються дитини. Враховуйте бажання дитини провести час з іншим батьком, якщо дитина проявляє ініціативу.