Підліткове кохання: як вести себе батькам, щоб не нашкодити

підліткове кохання

Підліткове кохання може подарувати молодим людям найдивовижніші відчуття, які запам’ятаються на все життя, а також безліч хвилювань, нового сивого волосся та потребу психотерапії для їх тата і мами. Ми зібрали поради для батьків, які допоможуть не зіпсувати стосунки з дитиною.

Мабуть, кожен пам’ятає своє підліткове кохання, перші багатозначні погляди, поцілунки та таємні зустрічі. Таємні від батьків. Проте коли вже наші діти починають цікавитися симпатичними особами протилежної статі, треба знати, як поводитись, аби не нашкодити.

  Перше підліткове кохання: як все відбувається?

Як правило перше справжнє кохання припадає на підлітковий вік. Відомо, що це час стрімких гормональних змін та розвитку мозку. Перехідний вік може починатися у 9 років та тривати до 16-17, та навіть до 21го. Мабуть, ви вже помітили фізичні та поведінкові зміни у своїй дитині та знаєте, що зміни настрою – це не поганий характер, тінейджеру справді важко контролювати свої емоції, почуття та дії. В цей період починається природна сегрегація від батьків, тому часто підлітки хочуть зробити щось нове, мають нестерпну жагу до експериментів та дивних вчинків.

Батькам краще бути готовим до того, що любов підлітків може бути як тиха та романтична, так і бурхлива та бунтівна. Як зберігати спокій? 

Порада для батьків 1: Прийняття

По-перше, що б не сталося, це завжди ваша дитина. Навіть якщо вам здається, що це найгірший вибір, який можна було зробити в найгірший час (перед ЗНО чи в період локдауну) – видихніть! Ви доросла людина, тож намагайтеся контролювати свої емоції. Замість скандалів щиро поговоріть з сином чи донькою. 

Розкажіть про свій досвід, про ваші стосунки з батьками. Передивіться разом ваші підліткові фото та відео, скоріш за все, ви маєте більше спільного, ніж вам здавалося.

Якщо ваша дитина виросла, це не означає, що треба менше часу проводити разом. Так, вже не вийде вирішувати замість них  питання щодо одягу, їжі або друзів, але ходити на шопінг, дивитись разом фільми та обирати піцу – чому ні. 

Намагайтеся уникати різких висловлювать щодо уподобань дитини чи її вибору. Звісно, ви маєте різні погляди на деякі речі, але намагайтеся не принижувати та не ображати  вибір дитини.  

Порада для батьків 2: Забезпечити безпеку

Найважливіше – питання безпеки. Про це бажано поговорити до початку стосунків, але не зайвим буде повторити. Переконайтеся, що син чи донька знають про:

  • Особисті кордони,
  • Право сказати “Ні”,
  • Токсичні стосунки,
  • Небезпеку паління, вживання алкоголю/наркотиків,
  • Безпечний секс та відповідальність двох у парі,
  • Цінність щирих відносин.

Якщо не впевнені, що знайдете влучні слова – запишіть підлтка на тренінг. Або подивіться разом відповідні фільми чи серіали, обговоріть книги. Намагайтеся бути щирими та проговорювати свої опасіння.

Я за тебе

Іноді батьки роблять типову помилку – об’єднуються з вчителями, тренерами чи старшими родичами проти підлітка. Намагайтеся бути командою зі своєю дитиною. Навіть якщо знаєте, що син чи донька неправі – всі можуть помилятися, особливо у цьому віці.

Любов підлітків може штовхнути на найнеобдуманіші вчинки, тож створіть безпечне середовище вдома. Дитина повинна знати, що можна розказати все, як є – в цьому місці не засудять та не виженуть.

Поважайте особисті кордони молодих людей. Син чи донька можуть привести друзів до своєї кімнати, і батькам також буде спокійніше, коли діти вдома.

Не факт, що у вас все вийде ідеально, адже бути батьками підлітка – те ще випробування! Але пам’ятайте, що їм зараз набагато складніше та будьте поряд. 

Автор Марина Довбиш