Опитування: рідні часто забороняють ВІЛ-позитивним дівчатам говорити про їх статус

ВІЛ-позитивним дівчатам

Як ВІЛ-позитивним дівчатам живеться з їх статусом

Фундація АнтиСНІД в Україні (AHF Ukraine) ініціювала проведення першого в Україні дослідження потреб дівчат з ВІЛ віком 14-18 років, яке провела благодійна організація «Позитивні жінки».

У дослідженні розкриті особливості життя дівчат з ВІЛ, вивчені їхні потреби в особистісному розвитку,  сексуальній освіті та доступі до послуг у сфері психічного здоров’я.

Мета ініціативи — мотивація дівчат та молодих жінок для підтримки одна одної у різних життєвих ситуаціях та розвиток лідерських навичок у них.

«Минуло понад 30 років з початку епідемії ВІЛ, але рівень стигми до людей з ВІЛ все ще неприйнятно високий. Нас цікавило чи ВІЛ впливає на дівчат, чи є це перешкодою для особистого розвитку, впевненості у своїх силах, реалізації права бути щасливою. Дослідження збагатило нас інформацією для створення потужної спільноти дівчат, які будуть відстоювати свої права, підтримувати одна одну та допомагати іншим реалізовувати свій потенціал».

— розповіла Ярослава Лопатіна Голова Представництва AHF Ukraine.

Результати дослідження коротко

  • кожна третя дівчина з ВІЛ прагне здобути навички розкриття ВІЛ-статусу та дізнатися про те, як знайти своє місце в житті;
  • найважливішими складовими щастя дівчата вважать наявність добрих друзів (68%), дружньої родини (60%) та здоров’я (54%);
  • кожна четверта дівчина потребує психологічної та соціальної підтримки для корекції ставлення до свого ВІЛ-статусу. Рідні, здебільшого похилого віку, забороняють дівчатам говорити про свій статус друзям та оточуючим, обмежують їхнє коло спілкування;
  • лише половина опитаних дівчат почувається захищеною щодо свого здоров’я (48%);
  • 24 із 56 дівчат, що мали досвід сексуальних стосунків, опинялись у ситуації, коли була відсутня активна згода на секс.

 

«Дослідження є унікальним для нашої країни, оскільки воно організовано та проведено спільнотою жінок, які живуть з ВІЛ, серед дівчат, які живуть з ВІЛ. Вражають відгуки інтерв’юерок, які зібрали багато прикладів дискримінації дівчат. Попри це, дівчата, як інші підлітки прагнуть бути щасливими, мати родину, спілкуватись з друзями. Деякі прагнуть бути лідерками і вже активно до цього йдуть».

— ділиться деталями Ксенія Скринник, координаторка ініціативи AHF «Дівчата діють» в Україні».

 

«В опитуванні ми охопили основні сфери життя дівчат – чи хочуть вони жити активним життям у суспільстві, як приймають свій ВІЛ-статус та пов’язане з ним лікування, чи відчувають стигматизацію щодо себе від інших людей чи мають проблеми з розкриття свого статусу іншим, які виклики несе дорослішання та початок сексуального життя. Для нас також було важливо дізнатися про те, чи потребують вони підтримки спільноти жінок, які живуть з ВІЛ. Їхні відповіді підкреслили потребу у підтримці дорослих жінок, які можуть допомогти дівчатам адаптуватися у житті і показати перспективи повноцінного життя з ВІЛ».

— розповідає керівниця дослідження Світлана Мороз, координаторка з моніторингу дотримання прав БО «Позитивні жінки»

Повний звіт по результатам дослідження можна знайти за посиланням.

Спільноти для дівчат з ВІЛ

У 2020 році AHF Ukraine ініціювала створення спільноти дівчат, які будуть реалізовувати «Дівчата діють» в Україні. З початку жовтня проводиться систематичні онлайн-зустрічі дівчат як з ВІЛ-позитивним, так і з ВІЛ-негативним статусом. Разом із AHF Ukraine дівчата формують стратегію допомоги та підтримки інших дівчат для того, щоб усі дівчата мали рівні можливості незалежно від соціального становища та стану здоров’я