На кого можна поступити після 11 класу, куди йти вчитися?

на кого учиться после 11 класса

Скоро завершаться 11 років, які ти провів в школі, і ти опинишся перед необхідністю вирішити, де і як ти хочеш провести наступні 10-20-30 або навіть більше років. У цій статті ми розповіли про 6 питаннях, на які ти повинен щиро відповісти сам собі, і 10 групах найбільш популярних спеціалізацій. Будь чесний з собою, і ти знайдеш правильну відповідь.

Куди найкраще надходити після 11 класу: вищу або середню спеціальну?

абитуриенты, поступление в ВУЗ

У випускників одинадцятого класу школи є два основні варіанти надходження:

 • В коледж, з отриманням диплома про середню спеціальну освіту. Конкурс в ссузів проводиться на основі середнього балу атестата. Навчання триває 3 роки, може бути безкоштовним з отриманням стипендії або платним. Цей варіант підходить для тих, хто хоче швидше отримати професію і почати працювати по ній, або не впевнений в своїх силах для вступу до вищого навчального закладу. Для вступу в коледж досить навіть 9 класів шкільної освіти.
 • В університет, інститут або академію, з отриманням диплома про вищу освіту. Навчання на бакалавра триває 4-5 років, на магістратурі – ще 2 роки, у медиків до цього часу додається ординатура. У вузі можна вчитися на бюджеті, за цільовим направленням (обидва варіанти можуть припускати отримання стипендії) або на платній основі. Конкурсний відбір виконується на основі результатів ЄДІ з профільних предметів.

Є ще третій варіант, не пов’язаний з системою освіти безпосередньо: комерційні курси, що тривають від кількох тижнів до кількох місяців і спрямовані на освоєння якоїсь конкретної спеціалізації.

У цій статті ми будемо орієнтуватися переважно на вступ до вузів, оскільки більшість одинадцятикласників все ж вважають за краще цей варіант.

Як розібратися, на кого краще надходити після 11 класу?

Які предмети тобі подобаються, здаються найбільш цікавими і захоплюючими?
З яких предметів у тебе вищі оцінки? Або так: з яких предметів ти відчуваєш свій потенціал для підвищення оцінок і рівня знань?

Які результати ти отримав на профорієнтаційному тесті? Шкільний психолог або соціальний педагог повинні були проводити його в кожному випускному класі. Якщо вони цього не зробили, або ти в цей час був відсутній – можеш пройти будь-якої з профорієнтаційних тестів сам (ти без проблем знайдеш їх в інтернеті).

Що для тебе є первинним: задоволення від виконуваної роботи, або розмір зарплати? Домогтися успіху і високого рівня доходу можна в будь-якій сфері, але в одних для цього потрібно менше часу і сил, а в інших – більше. Дізнатися список найбільш високооплачуваних професій для свого регіону ти, знову ж таки, можеш в інтернеті. Але не слід сліпо гнатися за грошима: якщо вигідна робота буде для тебе ненависної, навіть висока зарплата не виявиться достатнім бонусом за неї.

Наскільки добре ти, імовірно, зможеш здати випускні іспити? Щоб зрозуміти, на що ти можеш претендувати зі своїми потенційними балами, можеш порівняти їх з прохідними величинами на сайтах вузів.

Які вищі навчальні заклади є в твоєму місті, регіоні? Звідси випливає інше питання: чи готові батьки підтримати тебе матеріально, якщо ти вирішиш переїхати в інше місто або регіон? І, раз мова зайшла про батьківську підтримку, додамо сюди ж ще одне питання: чи готові батьки платити за твоє навчання, або тобі підходять виключно бюджетні та цільові місця? Як ти напевно знаєш, прохідні бали на бюджет завжди набагато вище, ніж на платне відділення.

Твій вибір знаходиться десь на перетині відповідей на всі ці питання. Постарайся врахувати їх все, тому що, наприклад, якщо ти хочеш переїхати в Москву, але батьки не зможуть оплачувати тобі житло, базові витрати і навчання, то з цією мрією варто почекати. Можна знайти вуз ближче і простіше, а потім відправитися «підкорювати столицю» з уже наявними освітою і потенційною можливістю забезпечувати себе самому.

Ким можна піти вчитися після 11 класу?

Варіантів того, на кого можна поступити після 11 класу, дуже багато. Ми вибрали найбільш популярні, затребувані з них і об’єднали в спеціалізації, щоб дати тобі хорошу їжу для роздумів з приводу свого майбутнього. В результаті вийшов наступний список:

 1. Економічні. Сюди відносяться такі професії, як економіст, фінансовий керуючий, бухгалтер, логіст, менеджер (по продажам, по закупкам, по роботі з клієнтами, по рекламі і т.д.), експедитор і багато інших. Незважаючи на те, що економічним спеціалізаціями навчає велику кількість вузів, професіонали в цій області досить затребувані. Для надходження на більшість економічних факультетів в якості предметів за вибором на ЄДІ повинні виступати англійську мову і суспільствознавство.
 2. Інженерні. Інженер-проектувальник, інженер-будівельник, інженер мережі, інженер зв’язку – ось лише деякі спеціальності з цієї групи. Вони теж мають стабільний попит на ринку праці. Додаткові предмети для здачі ЄДІ при вступі на такі спеціалізації залежать від обраного профілю інженерної справи: це може бути фізика і інформатика, або, наприклад, фізика та хімія.
 3. Пов’язані з IT-індустрією. До цієї області відносяться такі професії, як програміст, web-програміст, системний адміністратор, фахівець з інформаційної безпеки, тестувальник програмного забезпечення, і т.д. Вони зараз дуже популярні, а здавати для них, крім обов’язкових іспитів, необхідно інформатику та фізику.
 4. Наукові. Їх принципова відмінність від всіх інших – в тому, що вони спрямовані не на реалізацію будь-яких проектів або надання послуг за заздалегідь встановленим алгоритмом, а скоріше на розвиток або підтримка передових технологій. Сюди можна віднести астрофізику, біохімію, генетику, геронтологию, нанотехнології і багато іншого. Йти в такі області має сенс в тому випадку, якщо ви хочете займатися наукою і дослідженнями.
 5. Будівельні. Від архітектора до будівельника – це спеціалізації для тих, хто згодом буде брати участь в зведенні, ремонті та реконструкції житлових, комерційних і промислових будівель, доріг, мостів та інших об’єктів. Такі професії особливо затребувані в досить великих містах, де подібні кадри потрібні багатьом девелоперським компаніям. В якості одного з предметів за вибором для ЄДІ тут зазвичай виступає фізика, а другий залежить від обраної спеціалізації.
 6. Медичні і пов’язані з біологією. Медична кібернетика, біохімія і біофізика, лікувальна справа, педіатрія, фармацевтика – ось найпоширеніші сфери роботи таких фахівців. Вони досить популярні у роботодавців, але рівень заробітної плати таких кадрів істотно залежить від того, до якої установи або компанію вони влаштовуються. Найчастіше предмети за вибором на ЄДІ для медичних і біологічних спеціальностей – це біологія і хімія, або фізика і біологія.
 7. Педагогічні та психологічні. Йдеться про вчителів і викладачів різних предметів для учнів різних вікових груп, соціальних педагогів, психологів-педагогів, психотерапевтів, клінічних психологів. Це ще одна область, в якій завжди потрібні фахівці, але для гарного заробітку, швидше за все, доведеться докласти трохи більше зусиль, ніж представникам ряду інших професій. Здавати в якості предметів за вибором необхідно біологію та іноземна мова, або біологію і суспільствознавство, або профільні предмети майбутньої педагогічної діяльності.
 8. Юридичні. Фахівці цієї області стають нотаріусами, адвокатами, слідчими, прокурорами, суддями. Зазвичай для того, щоб домогтися успіху в юридичній сфері, потрібен певний час попрацювати на невисокій посади (наприклад, помічником досвідченого адвоката). Здавати потрібно суспільствознавство та іноземна мова (крім обов’язкових предметів).
 9. Військові. У цій сфері досить багато спеціалізацій: від управління особовим складом до забезпечення інформаційної безпеки. Найчастіше військові вузи вимагають від абітурієнтів ЄДІ з фізики та інформатики (крім математики і російської). Крім того, вчитися в них легше при гарній фізичній підготовці. Хлопцям таку освіту дозволяє позбутися від необхідності відправлятися на строкову службу.
 10. Творчі. Йдеться про художників, письменників, музикантів, хореографів, акторів, режисерів – це професії, в яких можна досягти успіху при наявності таланту. Як правило, для вступу до вузу подібного профілю потрібно здати один предмет за вибором (наприклад, літературу або суспільствознавство) і творчий іспит безпосередньо в самій установі.

Куди краще поступати після 11 років навчання в школі – вирішувати тільки тобі. Зістав відповіді на питання, запропоновані вище, до цього переліку спеціалізацій, і у тебе почне вимальовуватися картина твого потенційного майбутнього.