Материнство в радість. Як запобігти післяпологову депресію?

Післяпологова депресія

Післяпологова депресія. Що робити?

Післяпологова депресія – це не просто поганий настрій, який через годину проходить. Тривога, втома, відчуття провини і страх – ось, що ПОСТІЙНО може переслідувати жінку після пологів. Як вчасно її розпізнати або краще – не допустити? Про це докладніше.

Часом реальність не збігається з тим, як ми собі це уявляємо. Материнство – це, безумовно, щастя, але тільки в фільмах жінка на другий день після пологів на виписці стоїть в шикарній відвертій сукні і тільки в Інстаграм можна побачити блогерів, які о 9 ранку біля плити, смажать млинці, а їхні діти ніколи не вередують ( все тому що все інше залишається за кадром). Жінка, яка страждає на післяпологову депресію  ПОСТІЙНО знаходиться в пригніченому стані, вона відчуває сильну втому, не хоче займатися дитиною, у неї зростає байдужість до малюка. Як правило, перші провісники післяпологової депресії у жінки можуть з’явитися через 4-6 тижнів після пологів. Дуже важливо, щоб поруч були близькі люди, які вчасно розпізнають депресію. «Само собою» нічого не пройде, тому рекомендується звернутися до психолога або психотерапевта. Чим раніше, тим краще.

Як запобігти післяпологову депресію? Готуємо план

З появою малюка в сім’ї, батьки дізнаються новий вид любові: вони ніколи і нікого ще так сильно не любили. Але разом з тим варто відзначити, що особливо перші 3 місяці (період доношування або четвертий триместр) будуть непростими: у новоспечених батьків повністю змінюється спосіб життя, вони будуть всіма силами звикнути до нього, буде недосипання, надто багато відповідальності і занепокоєння. Знаючи про це, необхідно заздалегідь підготуватися до таких змін.

Позитивні пологи

Все починається ще в пологовому будинку. Від того, як пройдуть пологи, від цього і буде здебільшого залежати з’явиться післяпологова депресія чи ні. Саме тому найперша і важлива порада: відповідально підходьте до вибору пологового будинку і лікаря. Вивчіть максимум інформації про ваші права і те, як повиннен поводитися лікар і акушерка під час пологів. На жаль, до сих пір залишилося зневажливе ставлення до породілль. На них можуть кричати, не звертати увагу на прохання і т.д. Дуже важливо, щоб поруч була людина, яка зможе контролювати весь процес: від приїзду в пологовий будинок і до виписки. Зараз дуже популярні партнерські пологи. Справа в тому, що жінка під час переймів не завжди може простежити, що робить лікар і акушерка, а, наприклад, чоловік (подруга, мама, доула) – може. Коли поруч є підтримка, можна розслабитися і думати про найважливіше – про те, щоб народити здорову людину.

Тато йде у відпустку

3 дні в пологовому будинку можуть здатися курортом. Удома ж вас чекає зовсім інше життя: це і безсонні ночі, і коліки і нерозуміння того, чому малюк плаче. Щоб уникнути післяпологової депресії, необхідно заручитися підтримкою близьких і, звичайно ж, чоловіка. Потрібно налагодити побут і інші сімейні питання. Не відомо,  як дитина буде вести себе вдома. Є діти, яким просто необхідна мама і мамині руки і таких більшість. Відповідно, жінка не може приготувати, прибрати, попрати і т.д., так як весь час проводить з малюком. Тут на допомогу приходить тато, який ділить всі обов’язки (а то і бере всі на себе) з мамою. Також тато вчиться виконувати всі маніпуляції по догляду за малюком, як це робить мама, щоб при необхідності підмінити дружину.

Приймаємо допомогу

Часто після пологів жінці може здаватися, що тільки вона краще за всіх може впоратися з доглядом за малюком, тому не приймає допомогу. Але, щоб уникнути післяпологової депресії, новоспеченій мамі необхідно висипатися, вчасно харчуватися і бути повною сил, тому, ще будучи при надії необхідно обговорити питання допомоги. Бабусі, дідусі, тітки і дядьки, няня, хресні – хто завгодно, але допомога просто необхідна новоспеченим батькам.

Обзаводимось справжніми фахівцями в записнику

Хороший педіатр, консультант з грудного вигодовування, консультант з дитячого сну – контакти кращих повинні бути в записній книжці. Дивно, але до цих пір в пологових будинках від персоналу можна почути, що в перші дні немає молока у новоспеченої мами, тому малюк не наїдається (власне, є молозиво і його досить, молоко прибуває на 3-5 добу), дитина неспокійна, бо мама з’їла червоне яблуко і не дотримувалася дієти і т.д. Саме тому кращі фахівці повинні бути на зв’язку, щоб володіти достовірною інформацією, не звинувачувати себе за з’їдене червоне яблуко або свіжу капусту.

Насолоджуйтесь малюком, доручіть побутові справи всім, кому завгодно, влаштовуйте сімейні дні і пізнавайте один одного, попереду у вас стільки цікавого …

Автор Валерія Лещенко