Інформаційна залежність. Як з нею боротися? 6 книжок на допомогу

інформаційна залежність

Інформаційна залежність — міф чи виклик 21 століття? Бездумне споживання інформації — невинна розвага чи загроза для людського мозку та емоційності? Нові реалії, де інформації стало так багато, що іноді хочеться назавжди оселитися в лісі і видалити усі акаунти — крайнощі, чи розумний вибір?

Як не крути, ми всі сьогодні є в інтернеті, а ґаджети — стали невід’ємною частиною побуту. Як будувати з ними взаємини та як налаштувати фільтри та обмеження так, щоб досягнути золотої середини. Пропонуємо дізнатися із шести книжок, які ми оглянули. Для всіх, хто турбується про інформаційну гігієну, безпеку та прагне залишатися продуктивним та активним серед шторму технологій.

«Не турбувати. Як сфокусуватися в інформаційному шумі!» Кел Ньюпорт

інформаційна залежність Не турбувати

Існування в новому інформаційному світі передбачає наявність акаунтів в соціальних мережах. Нині реальність така, що соцмережі ми використовуємо не тільки, щоб показати фото обіду чи красивий захід сонця. А і для презентування своєї кар’єри чи важливих світоглядних поглядів. При влаштуванні на нове місце роботи HR-менеджери обов’язково зазирнуть на вашу сторінку. Тож перше враження — це вже не одяг чи охайність, а ваша інтернет-присутність. Та як бути, коли гаджети, інтернет та численні акаунти у твіттері, інстаграмі, фейсбуці, тік-тоці та телеграмі перетворюються з інструменту зростання та самопрезентації на пожирача часу, та викликають інформаційну залежність.

Кел Ньюпорт — професор комп’ютерних наук та автор популярного блогу про саморозвиток Study Hacks дослідив у своїй книжці тему зосередження. Він ділиться лайфгаками із концентрації. Використовуючи провідні дослідження у галузі психології та нейронауки.

Автор зазирає у глибинні процеси творчої праці. Пояснює, чому вона не можлива без глибокого зосередження. Адже ми прагнемо показувати світові результати своєї праці. І водночас не можемо достатньо зосередитися, щоб створити щось якісне та вагоме. Щоб вийти з цього замкненого кола, автор пропонує навчитися приймати радикальні рішення. Звернемо увагу, що радикальні вони лише для сучасної людини. Слід вимикати інтернет чи/й гаджети під час роботи. І видаляти акаунти з тих соцмереж, де ви не досягаєте поставлених цілей, а лише бездумно гортаєте стрічку.

«Інстамозок. Як екранна залежність призводить до стресів і депресії» Андерс Гансен

Як екранна залежність призводить до стресів і депресії

Більшість з нас вже пройшли стадію заперечення і готові дивитися правді в очі. Ґаджети пожирають наш час, інстаграмозалежність — це не просто привід для мему. А зосередитися, коли перед тобою лежить телефон — нестерпно важко. Чому?

Шведський психіатр та доктор медицини Андерс Гансен дослідив людський мозок. Та розповів світові про дофамінову пастку, яка і спричиняє інформаційну залежність. Як з нею боротися та які підводні камені цієї боротьби він розповів у своєму виданні. Наш мозок влаштовано так, що тисячоліттями він працював заради виживання: калорійна їжа була малодоступною, небезпеки чекали зі всіх сторін. Такий комфорт і стабільність, як у 21 столітті — явище незвичне для людського організму і він ще не встиг змінити процеси, до яких еволюція вела тисячоліттями.

Як допомогти мозку подолати це прагнення поглинати все нову і нову інформацію? Як не потрапляти раз за разом у пастку прокрастинації і згаяного часу? Самоусвідомлення, дослідження власного організму і з рештою робота над собою — це складові подолання сучасної проблеми людства.

Андерс Гансен своєю чергою пояснить нам, чому стрес, тривожність та депресія — переможці еволюції, чому телефон — це новий наркотик. Як саме крани впливають на якість сну і чому рух — це розумний антидот. А також як саме екрани впливають на дітей та підлітків. 

«Щоденні ритуали: так працюють митці» Мейсон Каррі

інформаційна залежність "Щоденні ритуали: так працюють митці"

Шлях до зосередження у сучасному світі також може лежати через створення щоденних ритуалів. Адже досягнення переважної більшості цілей — це зазвичай гра в довгу. Чому б не підглянути як працювали ті, чиї імена стали всесвітньовідомими? 

Американський письменник Мейсон Каррі дослідив біографії більш, ніж 160 митців зі всього світу. Щоб дізнатися, які щоденні звички супроводжували їхню творчу рутину.

Як вони починали свій день, скільки годин на день проводили за письмовим столом, а скільки спостерігали за світом на прогулянці? Що вони їли і пили? Які шкідливі звички мали?

Тож як скласти розпорядок дня так, щоб не відволікатися на побут та дріб’язкові справи? Та з дня в день мати змогу попрацювати над важливим проєктом. Приклади, письменників, художників та архітекторів, філософів та інших митців ілюструють, що творчість — це різноманітні підходи до праці, а які саме оберете ви — справа темпераменту, обставин, можливостей та найголовніше — бажання.

«Ґаджет-залежність. Як отримувати інформацію, не руйнуючи себе та інших» Алекс Суджон Кім-Панг 

Американський коуч із продуктивності та дописувач бізнес-видань Алекс Суджон Кім-Панг прийшов до висновку, що залежність від ґаджетів вже можна ставити на одну полицю з іншими психічними розладами, як-от алкогольна залежність чи ігроманія. Тому ця книжка буде помічною не тільки тим, хто сам задумався про надмір інформації, яку він щоденно споживає. А й для турботливих близьких, які помітили, що з їхніми рідними щось не так.

Автор крок за кроком підводить до ідеї, що споживати бездумно інформацію та залипати в екран — це не найкращий життєвий шлях і зміни можливі. Але щоб вони сталися потрібно докласти зусиль. Увімкнути критичне мислення та фільтри, обмежувати екранний час та займатися прокачкою свідомості. Найпростіший зі способів — це медитація. Саме вона додасть уміння фокусуватися у моменті. Раціональними пропозиціями Кім-Панга також здаються ведення медіащоденника та запровадження «безцифрової суботи».

«Мистецтво залишатися непоміченим. Хто ще читає ваші імейли» Кевін Митник 

Інший бік присутності в інтернеті — це не тільки те, що ми спостерігаємо за кимось, а й той незаперечний факт, що будь-хто може стежити за нами. Колишній гакер та нині просвітник у питаннях інформаційної безпеки Кевін Митник розповідає, яких правил потрібно дотримуватися при створенні паролів та інтернет-серфінгу.

Він описує реалії світу гакерів та проводить нас інтернет-закуліссям. Митник звертає увагу на те, що більшість паролів можна з легкістю зламати. Що можливо ваші імейли читаєте не тільки ви, а прослуховування — не тільки історія про детективів чи поліцейські серіали.

Автор порушує і такі філософські питання, як приватність у сучасному світі. Де дім більше не найбезпечніше місце. І найголовніше, Митник дає конкретні поради, як поводитися у інтернеті, щоб відстояти свої межі приватності. 

«Майбутнє почуттів» Кетрін Уґолік Філліпс 

Окрім того, що соціальні мережі впливають на нашу продуктивність, з’являється ще й інший бік діджитал релій. Це зміна здатності людей виявляти емоції та відчувати їх.

Бізнес-журналістка та письменниця Кетрін Уґолік Філліпс дослідила як комунікація у соціальних мережах, використання робот-технологій та штучного інтелекту впливає на одне з головних людських умінь — відчувати. А також те, як нові реалії впливають на стосунки з близькими та з собою.

Кетрін поділилася власним досвідом. І взяла безліч інтерв’ю у професорів, лікарів, журналістів, вчителів. Дізналася як технології вплинули на людську емпатичність та все більше зростаючу соціальну ізольованість. 

Раніше потрібно було дивитися людині у очі, щоб висловити критику чи похвалу. Сьогодні ж достатньо зробити кілька кліків, щоб вилити бруд чи власний поганий настрій. Межі толерантності та емпатії розмилися як ніколи. Тож авторка дізналася як це впливає на наш мозок і що чекає на людину емоційну далі.

Усі книги можна придбати у видавництві Наш формат.