Чому я так дивно себе поводжу? Що потрібно знати про типи прихильності?

Типи прихильності

Як на нас впливають типи прихильності

У житті кожної дитини повинен бути вагомий дорослий (або декілька), щоб допомогти їй адаптуватися в цьому світі. Далі докладніше про типи прихильності.

Якщо ви вже мама, то напевно знаєте, як перші 3 місяці дитина до вас прив’язана, причому, в прямому сенсі слова – вона не злазить з рук, хоче спати тільки на мамі і постійно відчувати її присутність. Грудне вигодовування для неї – це не тільки про задовольнити голод, а й спілкування з мамою. Раніше вважалося, що малюкові потрібно тільки задоволення фізичних потреб, але англійський психіатр і психоаналітик Джон Боулбі вніс новий сенс в ці відносини: прихильність дитини до матері (або іншої людини) допомагає їй адаптуватися в навколишньому світі, будувати відносини з людьми. Цей контакт просто необхідний кожній людині, щоб будувати своє гармонійне життя.

Які типи прихильності існують?

Раніше після пологів дитину забирали від матері і приносили тільки на годування. Зараз же в сучасному світі абсолютно інша практика: з моменту народження малюк перебуває з мамою: спочатку його викладають їй на груди, щоб він «забрав» бактерії мами, потім протягом першої години життя прикладають до грудей. Якщо щось в пологах пішло не так і мамі потрібна операція, то малюка викладають на груди до батька. Ця перша година життя дуже важлива для маленької людини. Їй необхідно встановити зоровий контакт. Новонароджений не може тримати голову, але ви здивуєтеся, як він буде намагатися піднімати її, щоб знайти свою маму очима.

«Не бери на руки, звикне», – напевно ви не раз чули таку пораду. Ця порада в сучасному світі не тільки погана, але і небезпечна. Дитина потребує мами, в її дотиків і ласки. І так, чим більше будуть задовольняти її тілесні бажання, тим спокійніша вона буде. Дитина буде відчувати, що вона у безпеці, і що їй нічого не загрожує, тому проводьте якомога більше часу з дитиною. А всі побутові справи можна перекласти на родичів, чоловіка, няню або помічницю по будинку.

4 типи прихильності і їх вплив на подальше життя дитини

Психолог Мері Ейнсворт виділила 3 ​​типи прихильності. Трохи пізніше її колега Мері Мейн описала четвертий.

Надійний

Цей тип прихильності виникає при хороших взаєминах з мамою. Як він проявляється? Наприклад, дитина досліджує світ на вулиці: чіпає листочки руками, копається в піску, годує птахів, але раптово вискакує собака. Її реакція – шукати захисту у мами. Вона тягнеться до мами, коли відчуває небезпеку. Здоровий тип прихильності будується на базовій довірі до світу. Зрозуміло, мова не йде про легковірність і наївність. А про те, що людина, у якої сформовано надійний тип прихильності, готова довіряти світові, приймати складності, розвивати відносини, незважаючи на складності, які бувають в її житті. Їй банально досить сил долати туднощі і вірити в свої сили.

Тривожно-стійкий

Цей тип прихильності виникає тоді, коли мама часто зникає, з’являються інші дорослі, вони змінюються. Іноді мама з’являється, дарує любов, підтримку, може вирішити проблеми, а іноді її немає навіть у найбільш кризові моменти. Дитина втрачає опору, вона не знає, чого чекати. Що  чекає на неї в наступний раз – чи буде мама поруч, коли їй це буде необхідно. Саме тому, відносини з мамою можуть бути неоднозначні: дитина і злиться на маму, і радиа, що вона таки повернулася до неї після розлуки. Така дитина, як правило, буде дуже насторожено ставитися до всіх людей, їй складно вибудовувати близькі стосунки в дорослому віці ( “Тільки покохаю, він (вона) зникне, піде”).

які бувають типи прихильності

Тривожно-уникаючий

Цей тип прихильності робить з дитини абсолютно незалежну людину. З одного боку батьки можуть радіти, що їх малюк цілком здатний обходитися без них: сам грає, сам знаходить собі розваги і при небезпеці сам вирішує, як впоратися. Але є одне велике «АЛЕ»: дитина звикла обходитися без вагомого дорослого, тому вирішує, що їй такий зв’язок зовсім ні до чого. Ця позиція “Ну і не треба” формується через те, що потреби дитини не задовольнялися, коли їй було потрібно. Вона не відчувала близькості і любові вагомого дорослого і його тип психологічного захисту (неусвідомлюваної) – якщо нікого не кохаеш, і якщо ніхто тебе не кохае, то і не буде боляче.

Дезорганізований

Цей тип прихильності може грунтуватися на психологічній травмі. Дуже часто формується там, де дитина піддається насильству. Такі діти то жадають бути зі своїм звагомим дорослим, то відкидають його, демонструючи страх. З таких дітей виростають ті дорослі, яким не треба, щоб їх любили, вони вважають за краще, щоб їх боялися. Навіювання страху – основа безпеки для таких людей. Часто з таких дітей виростають абьюзери, чоловіки які б’ють дружин, батьки, які тримають дітей в страху, дружини які нехтують чоловіками і дітьми емоційно.

Напевно ви чули фразу, що всі проблеми з дитинства. Так ось, тип прихильності впливає на подальше життя дитини. Вона буде будувати взаємини з іншими людьми, виходячи зі свого дитячого досвіду – уникати близькості або навпаки, прагнути до гармонійних відносин. Для батьків важливо розуміти, що ними рухає. Іноді сценарії нашої поведінки з нашими ж дітьми  йдуть корінням в далеке минуле, часто в ті часи, про які ми не пам’ятаємо. І важливо відстежувати свій тип прихильності, щоб вчасно усвідомити і відкоригувати поведінку та захистити своїх дітей від травм, які ми самі можемо їм заподіяти.

Раніше ми розповідали вам про теорію прихильності.