Чому виникає цукровий діабет, симптоми і профілактики

діабет

Діабету у світі стає все більше. А ви знаєте, як йому запобігти? Пропонуємо дізнатися більше.
Матеріал створено на основі публікацій Уляни Супрун.

Цукровий діабет має багато нюансів і різні причини, які можна умовно поділити на спадковість, спосіб життя чи автоімунну хворобу.
В основному він виникає через порушення системи інсулін-глюкагон, яка підтримує рівень глюкози в організмі сталим. Як це працює? Коли порушується сталість, і глюкози бракує, цей брак відчувається як голод, водночас до нестачі глюкози чутливі нейрони, бо це їхнє головне джерело енергії. Надлишок глюкози небезпечний для судин, нейронів, шкіри, формених елементів крові, сітківки ока і навіть посилює перебіг бактеріальних інфекцій. Порушення балансу цієї системи та наслідки неналежного рівня цукру в крові і становлять клінічну картину цукрового діабету.

Є різні типу цукрового діабету, утім 1 та 2 типу є найбільш поширеними.

 • Цукровий діабет 1 типу — це автоімунна хвороба, коли клітини імунної системи атакують бета-клітини підшлункової залози. Так розвивається нестача інсуліну в організмі, і людині необхідно отримувати цей гормон ззовні, тож його називають інсулінозалежним. Такий діабет часто проявляється в дитинстві, хоча не завжди його діагностують одразу.
 • Цукровий діабет 2 типу часто діагностують коли у людини розвинулася нечутливість клітин до інсуліну. У хворих на діабет 2 типу буває надлишкова вага, високий тиск та порушений баланс холестерину. Але не завжди людина з ожирінням, гіпертензією та високим рівнем глюкози в крові має діабет 2 типу.

В 70-80% діабет 2 типу не потребує ін’єкцій інсуліну, адже він є в організмі, просто до нього зросла нечутливість клітин. Це називається інсулінорезистентність. Вона розвивається, коли людина має в раціоні багато солодкої їжі та напоїв, мало рухається, їсть так, що ніколи не відчуває голоду. Тоді рівень глюкози залишається стабільно високим, тому організм пробує подолати це сильнішим виділенням інсуліну. Через це клітини припиняють реагувати належним чином на цей гормон. В решті випадків (20-30%), люди з діабетом 2 типу потребують ін’єкцій інсуліну, щоб отримати достатню його кількість та уникнути гіперглікемії (високого рівня цукру).

Про інші типи діабету можна почитати тут .

Запобігти 1 типу цукрового діабету неможливо. Водночас 80% випадків діабет 2 типу можна попередити. У цьому випадку здоровий спосіб життя — найкраща профілактика.

Профілактика діабету 2 типу

 • Здоровий раціон, основу якого становлять цільнозернові злаки, овочі, фрукти, рослинні олії, бобові і горіхи, насіння, оливкова та ріпакова олія, скумбрія, оселедець.
 • Контроль індексу маси тіла. Здоровий індекс маси тіла (до 25) та адекватний обхват талії (до 80 см для жінок, до 94 см в чоловіків). Ось тут можна порахувати індекс маси тіла.
 • Багато фізичної активності. Ходити, бігати, присідати, відтискатися і підтягуватися, танцювати, ходити в тренажерний зал і басейн.
 • Відмову від куріння. Курці на 30-40% частіше розвивають діабет 2 типу, ніж люди, що не курять.
  Тут є більше порад щодо цього.

  Симптоми преддіабету

  Які симптоми можуть свідчити про переддіабетний стан (як і 1, так і 2 типу):

 • Постійна спрага
 • Часте сечовипускання (значний діурез)
 • Відчуття голоду (навіть коли ви нормально харчуєтеся)
 • Безпричинна втрата ваги, коли харчування в нормі (це може свідчити про 1 тип)
 • Втома та дратівливість
 • Повільне загоєння ран
 • Часті інфекції
 • Погіршення зору
 • Поколювання, біль або оніміння в кінцівках (характерно для 2 типу)

У разі таких симптомів важливо звернутися до сімейного лікаря. Далі лікар направить вас на додаткові дослідження (A1C — аналіз крові, який вимірює середній рівень цукру протягом останніх трьох місяців; аналіз холестерину в крові, виміряє кров’яний тиск) та направить до фахівця. Крім цього, лікар може порадити як змінити спосіб життя на більш здоровий. У випадку цукрового діабету це надважливо.

Щодо скринінгу на цукровий діабет 2 типу (коли немає симптомів), то це може бути тест на рівень цукру в крові. US Preventive Services Task Force рекомендує його проводити дорослим людям у віці 40-70 років, які мають надмірну вагу чи ожиріння.  The American Diabetes Association рекомендує проводити скринінг також для людей, які мають фактори ризику, незалежно від віку. Серед ризиків крім надлишкової ваги може бути сімейна історія хвороби, вісцеральне ожиріння, переддіабетний стан (коли рівень глюкози ще не достатньо високий, аби встановити діагноз, утім, такий показник вже потребує змін способу життя).

Більше читайте на сторінці Уляни Супрун