Батьківські тривоги щодо навчання на карантині: що робити, щоб діти отримали освіту?

навчання на карантині

Навесні українські школи в режимі авралу впровадили дистанційне навчання на карантині. Учні, вчителі та батьки почувалися розгубленими, а частина школярів взагалі випала з освітнього процесу. «Нічого, надолужимо пропущене восени! – заспокоювали себе. Нині дистанційна та очна форма навчання чергуються в залежності від епідеміологічної ситуації. Частина державних шкіл вже зуміла налагодити роботу, але батьків все ж не полишають тривоги.

Проблеми навчання на карантині

Чого бояться батьки? Що тривале дистанційне навчання на карантині обернеться для дитини колосальними прогалинами в знаннях, а щоденне перебування за комп’ютером по 5-6 годин погіршить стан здоров’я. Страхи ці небезпідставні.

Якщо  фізичний і психологічний стан можна покращити чергуючи навчання та відпочинок, додаючи в денний графік тренування, прогулянки, ігри на свіжому повітрі та спілкування з друзями, то з освітою все складніше. Але варто проаналізувати ситуацію без зайвих емоцій.

Оцінюємо якість дистанційного навчання

Успішність навчання на карантині залежить від обізнаності учнів та вчителів із новими технологіями, наявності гаджетів та швидкісного безперебійного інтернету. Ви, зі свого боку, забезпечили дитину усіма засобами? Чудово. Але чи дійсно ваша школа забезпечує учням дистанційну освіту?

Якщо дитина отримує список тем і вправ для самостійного опрацювання – це не дистанційне навчання. Якщо в денному графіку учня мішанина: українська література – самостійний перегляд відео з YouTube, математика – номери сторінок і вправи, фізика – конференція в zoom, англійська – скасована, бо у вчителя ноутбук в ремонті – це не дистанційне навчання. В ідеалі, школа повинна мати налагоджену систему дистанційної освіти, де усі вчителі користуються однотипними засобами зв’язку та інтернет-платформами типу Google Classroom, Canvas.

Комунікація

У початковій школі вчитель має обов’язково щодня поспілкуватися з кожним учнем класу. В середній і старшій школі має бути налагоджена взаємодія формату «питання-відповідь». Кожен учень хоча б 1-2 рази на тиждень може поставити питання вчителю та отримати відповідь протягом доби. Для цього використовують групові чи індивідуальні чати, імейли, голосові повідомлення, відеодзвінки, тощо.  

Контроль якості освіти

Як саме педагоги контролюють якість освітнього процесу? Завдяки спеціальним додаткам вчитель може бачити все, що знаходиться на моніторі учня.

Відправляти й перевіряти домашні завдання онлайн не так і складно. Тестування онлайн мало чим відрізняється від офлайнового. А друковані учнівські твори можна перевіряти через програму антиплагіату, чого не зробиш з текстом у зошиті.

навчання на карантині вдома

 Як покращити навчання школяра вдома?

Якщо у дитини складності з розумінням певного предмета, а вчитель недостатньо уваги приділяє поясненню матеріалу дистанційно, варто:

  • Знайти приватних вчителів і займатись індивідуально.
  • Підібрати освітні онлайн-курси з необхідних дисциплін.
  • Створити власне «коло експертів» з якими можна радитися. Однокласники, старші брати та сестри, які вже пройшли певні теми, родичі. Чим більше варіантів, тим краще.

Онлайн-платформи дистанційної освіти  в допомогу школярам

  • Розумники – уроки з математики та української мови для початкової школи;
  • Matific – уроки і тести з математики;
  • «Доступна освіта» – відео курс з історії України, української мови та літератури;
  • EdEra – курси підготовки до ЗНО;
  • iLearn – курси для підготовки до ЗНО.

Альтернативні школи замість класичних державних

Якщо у вашій школі дистанційне навчання організовано на низькому рівні, до того ж ви не хочете зайвий раз наражати дитину на ризик підхопити хворобу, варто подумати про зміну школи. Домашнє навчання можна успішно практикувати в приватній онлайн-школі. Там уже є фахові педагоги, відпрацьовані методики, налагоджено зворотний зв’язок і систему контролю якості знань. Хоумскулінг теж альтернатива шкільному навчанню. Але батькам молодших школярів доведеться більше часу витрачати на допомогу з навчанням.

Як показує досвід, учні що старанно навчаються в школі роблять це цілком успішно і під час віддаленого навчання, адже мають звичку сумлінно працювати. Але якщо дитина потребувала значної підтримки вчителя на уроці, то і під час дистанційного навчання буде потребувати більше уваги, врахуйте це. Але подбавши про якісну організацію навчання вам безумовно вдасться досягнути успіхів.

Автор Наталка Шаманова

Раніше ми розповідали про те “Як підготуватися до ЗНО”.