Антибіотики: небезпека від надмірного вживання

антибіотики

Недоцільний прийом лікарських засобів (зокрема і антибіотиків) та самолікування – проблема, яка в Україні набула серйозних масштабів. І ця проблема має власний побічний ефект – резистентність організму до ліків.

Чому антибіотики стають невразливими?

Проблема антибіотикорезистентності, або стійкості бактерій до одного або кількох антибіотиків, набуває глобального масштабу. Лікарі всього світу б’ють на сполох. Бо в останні роки спостерігається зниження ефективності антибіотиків у лікуванні інфекційних хвороб.

Основним фактором, який сприяє розвитку антибіотикорезистентності є безвідповідальне ставлення до прийому лікарських препаратів. І це не тільки самолікування, коли людина сама призначає собі антибіотики, коли вони зовсім не потрібні. А й недотримання курсу лікування (лікування по принципу «стало легше, можна більше не приймати ліки»).

Екс-виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун влучно описала ситуацію з безконтрольним вживання антибіотиків:

«Чи приймаєте ви ліки проти діабету, коли болить горло? Чи користуєтеся інгалятором, якщо у вас немає астми і ви просто закашлялися? Чи накладаєте собі жгут на подряпину? Ні, бо ви ж знаєте, що це непотрібно. Ці речі не вартують того, щоб обговорювати їх. Бо вони очевидні. Чому тоді для мільйонів людей не є так само очевидним факт, що антибіотики не слід приймати, якщо підхопили вірус (на кшталт COVID-19 чи грипу) Антибіотики — це не універсальна зброя проти нездужання. Вони не є ефективними ні для чого іншого, окрім як для знищення бактерій».

Побічні ефекти та довготривалий негативний вплив антибіотиків

Багато людей недооцінюють вплив антибіотиків на організм, вважаючи їх безневинними пігулками. Але спектр побічних ефектів від вживання антибіотиків досить широкий. Від нудоти та розладів шлунку, грибкових інфекцій до алергічних реакцій та анафілактичного шоку, який представляє загрозу життю.

Крім того, вчені, досліджуючи наслідки вживання антибіотиків, знайшли зв’язок між раком товстої кишки та вживанням антибіотиків. Інші дослідження вказують на те, що діти, яким давали антибіотики в перший рік життя мають більшу вірогідність набрати зайву вагу. Діти, матері яких приймали антибіотиків під час вагітності ризикують захворіти на астму або бути схильними до різного роду інфекцій.

Лікарі продовжують наголошувати на тому, що антибіотики неефективні при лікуванні вірусних захворювань. Розібратися яке у вас захворювання бактеріальної чи вірусної етіології зможе тільки сімейний лікар на основі необхідних аналізів. Це неможливо зробити самостійно!

 

Небезпечно! Не можна лікувати вірусні захворювання антибіотиками

Лікування вірусів антибіотиками не тільки неефективне, а й шкідливе. Антибіотики вбивають корисну флору, спричиняючи проблеми зі шлунком… На жаль, в Україні часто призначають антибіотики при коронавірусі. І це погіршує ситуацію з захворюваністю на Сovid-19. Про це часто пише харківський лікар-педіатр Андрій Пеньков.

Резистентність бактерій до антибіотиків може призвести до того, що звичайну бактеріальну інфекцію буде важко вилікувати. Бактерії набувають специфічний «імунітет», ліки стають менш дієвими. Стійкість бактерій до дії антибіотиків знижує їх ефективність. Внаслідок чого, все більше небезпечних інфекційних захворювань, таких як бактеріальна пневмонія, туберкульоз, сальмонельоз, гірше піддаються лікуванню. За даними ВООЗ, хвороби, стійкі до лікарських засобів, призводять до 700 тисяч смертей щорічно.

Звісно, важливо, щоб держава регулювала та строго контролювала продаж антибіотиків, не дозволяючи це робити без рецепта. Але багато що залежить від нас з вами. Відповідальне вживання антибіотиків – наша спільна відповідальність.

Автор Олена Стронг