12 років в школі – це нестрашно: досвід інших країн та поради батькам

скільки років діти вчаться в школі

Сьогодні маленькі українці в 6 років йдуть до школи, де будуть здобувати знання та отримувати необхідні компетенції 12 років, згідно з прийнятим у вересні 2017 року «Законом про освіту». 

Ми вирішили розібратися, чому 12-річне навчання – це нормально та порівняти, скільки років діти вчаться в школі в різних країнах. 

В якому віці йти до школи?

Коли віддавати дитину до школи – це, мабуть, одне з найголовніших запитань для батьків. Іноді дискусії в сім’ях з цього приводу точаться роками, адже вихователі, психологи, лікарі, родичі та вчителі можуть мати різні погляди щодо віку початку навчання. 

Звісно, треба враховувати багато факторів, таких як:

  • Фізичне та психологічне здоров’я дитини. Порадьтеся з сімейним лікарем та, за необхідності, з дитячим психологом щодо готовності дитини до школи. 
  • Програма, за якою буде вчитися дитина у школі. Офіційно українські школи навчаються за програмою НУШ, яка передбачає навчання дітей з 6 років. Проте в деяких школах можуть бути інші програми з більшим навантаженням. Тому краще заздалегідь поговорити з майбутнім учителем та адміністрацією.
  • Реальне, а не аноносоване навантаження. У багатьох школах продовжують задавати домашні завдання та переносити алгоритми навчання з попереднього досвіду. Запитайте у батьків дітей 2-4 класів, дізнайтеся, як у них відбувалося. 

Починати навчання раніше 6 років не рекомендує психологиня Світлана Ройз. Адже концепція НУШ створена для гри та навчання 6-річних дітей, а робота з 5-річною дитиною і з 6-річною – це ще два різні світи. “Може йтися лише про ігрове середовищі, пре-скул, обов’язково у супроводі підготовлених до роботи з дітьми саме цього віку вчителями. Діти 5, 6, 7 років – це вже три абсолютно різні групи дітей” – впевнена психологиня.

Скільки років навчаються школярі в інших країнах

В США більшість дітей починають освіту з дитячого садочка, який відвідують до 5-6 років. А середню освіту закінчують у дванадцятому класі, зазвичай у віці 17–18 років. 

Законодавчий шкільний вік в Англії , Уельсі та Шотландії становить від 5 до 16 років. Проте перший рік навчання вважається підготовчо-вступним, після якого дитина переходить на новий рівень навчання. Загалом діти відвідують початкову школу протягом семи років.

У Франції та більшості країн ЄС освіта поділена на три етапи:

  • дошкільна освіта (до 6 років),
  • початкова освіта (6 – 11 років),
  • середня освіта (11 – 18 років).

Так само у Південній Кореї діти вчаться з 6 до 18 років.

Школа до 18 років – це нормально

Деяких батьків спочатку налякало те, що діти будуть у школі до аж 18 років. Треба зазначити, що у більшості країн вік закінчення школи встановлюється так само, як і мінімальний вік повної зайнятості. Що забезпечує плавний перехід від освіти до роботи або подальшого навчання. Країни, в яких вік працевлаштування є значно нижчим за вік закінчення школи (переважно це країни, що розвиваються) ризикують тим, що підлітки можуть зарано залишити навчання, щоб заробити гроші для своїх сімей.

Ще одна страшилка – деякі дорослі хвилюються, що діти почнуть створювати свої сім’ї замість навчання. Звісно, це не правда, адже за даними держстату, українці найчастіше стають батьками вперше у 25-29 років. Але якщо і будуть створюватися ранні шлюби, то це  навряд чи залежить від того, скільки років вчитися в школі.
Крім того, більш пізнє закінчення школи робить легшим вступ до вишів інших країн світу.  Наприклад, у Чехії чи Словаччині першокурсники – переважно 19-літні, тобто, більш зрілі, легше адаптуються до навантажень. А українським випускникам і так нелегко вчитися у іншій країні, а коли їм ще й 17 років, ситуація погіршується. 

Тому 12-річну школу варто не боятися, а зовсім навпаки. Звісно, якість освіти в школах не покращиться лише від  збільшення терміну навчання, але може стати вагомим чинником для цього. Тож батькам не треба хвилюватися через те, скільки років діти вчаться в школі зараз, а скоріш радіти, що випускник чи випускниця буде не дезорієнтованим підлітком, а впевненою освіченою молодою людиною, яка може робити свідомі вибори у подальшому житті.

Автор Марина Довбиш